Czy izolacja natryskowa nadaje się do izolowania fundamentów?
Wykonanie izolacji fundamentowej jest niezbędnym etapem budowy. Dom bez fundamentów odpowiednio zabezpieczonych przed wodą narażony jest na przedostawanie się do piwnicy wód gruntowych, osłabienie konstrukcji budynku, a także wykwit grzybów na ścianach. Pominięcie tego kroku ujawni się prędzej czy później, a naprawa usterki wiąże się z ogromnymi kosztami. Aby móc temu zapobiec, należy zastosować najlepszą ochronę fundamentów, czyli izolację natryskową.
Izolacja fundamentów przy użyciu piany PUR
Piana poliuretanowa dzieli się na zamknięto- i otwartokomórkową. Do izolowania fundamentów wykorzystuje się pianę zamkniętokomórkową – ten rodzaj materiału charakteryzuje się niskim stężeniem pęcherzyków powietrza, dzięki czemu idealnie nadaje się prac tego typu. Piana ta nie przepuszcza wody i wilgoci, a jej wysoka gęstość wytrzymuje duże ciśnienie wytwarzane przez naciskający grunt. Przed procesem nakładania należy się upewnić, że ściany fundamentów są dokładnie osuszone. W przeciwnym wypadku nałożona warstwa może spłynąć, zanim zdąży zaschnąć i stwardnieć. Podczas schnięcia piana rozpręża się, dzięki czemu dokładnie wypełnia wszelkie zakamarki oraz ewentualne pęknięcia.
Dlaczego warto zdecydować się na izolację pianą poliuretanową?
Nakładanie piany PUR metodą natryskową powoduje, że preparat mocno przylega do powierzchni, tworząc idealnie szczelną warstwę chroniącą przed przeciekaniem i powstawaniem mostów termicznych. Piana po rozprężeniu jest bardzo twarda i wytrzymała. Dzięki temu powstaje szczelna warstwa izolująca wodę oraz temperaturę. Dodatkowym atutem piany PUR jest tempo nakładania materiału. Średniej wielkości budynek można zaizolować w ciągu jednego dnia roboczego. Po upływie około 2 dni od natrysku, fundamenty można zasypać ziemią.