Wymiana wełny na piankę. Zasady postępowania
Piana PUR jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym do termoizolacji budynku. Swoją popularność zawdzięcza niebywałym właściwościom izolującym. Głównym zadaniem piany jest izolacja termiczna budynku, jednak świetnie sprawdza się również jako bariera dźwiękoszczelna, a także ochrona przed wilgocią. Trudno więc dziwić się, że coraz więcej ludzi decyduje się na wymianę wełny na pianę PUR. O czym należy pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?
Etapy wymiany wełny na piankę poliuretanową
Podczas wymiany głównym czynnikiem decydującym o przebiegu procesu jest ułożenie istniejącej warstwy izolacyjnej – od środka budynku lub od zewnątrz. Przy starej zabudowie przeważa rozwiązanie zewnętrzne, które wiąże się z koniecznością zatrudnienia dekarza. W pierwszej kolejności należy usunąć stare poszycie np., dachówki lub blachodachówki. Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie dachu ze starej wełny oraz natryskowa aplikacja piany poliuretanowej. Po zastygnięciu i wyszlifowaniu masy następuje ponowne założenie poszycia dachowego. Jest to rozwiązanie nienaruszające powierzchni mieszkalnej budynku. Druga metoda polegająca na wymianie izolacji od wewnętrznej strony budynku jest bardzo zbliżona do poprzedniej, z tą równicą, że zamiast poszycia dachowego zdejmuje się płyty kartonowo gipsowe.
Zalety zastosowania piany PUR
Wymiana wełny na pianę PUR wiąże się z wieloma korzyściami. Po pierwsze piana posiada zdecydowanie lepszy współczynnik izolacyjny. Jest to spowodowane całkowitym wyeliminowaniem mostów termicznych. Po drugie materiał ten stanowi dodatkową ochronę przed wodą i hałasem oraz pozwala wyeliminować bardzo częsty problem związany z ocieplaniem wełna mineralną – piana PUR odstrasza zwierzęta, które w warstwie izolacyjnej szukają potencjalnego schronienia.