Jak przebiega hydroizolacja metodą natryskową?
Wykonanie hydroizolacji budynku umożliwia zabezpieczenie konstrukcji przed szkodliwym działaniem wilgoci. Do najprostszych rozwiązań stosowanych w tym celu zaliczyć można przede wszystkim folię budowlaną, papę izolacyjną lub specjalną blachę – warto jednakże podkreślić, iż są to jednak materiały, które dziś określa się mianem „przestarzałych”. Skuteczniejsze rozwiązanie polega na wykonaniu hydroizolacji metodą natryskową z zastosowaniem piany poliuretanowej. Jest to znacznie korzystniejsza opcja, szczególnie biorąc pod uwagę właściwości i parametry techniczne piany PUR.
Jak wykonuje się hydroizolację metodą natryskową?
Metoda natryskowa wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni – po jej dokładnym oczyszczeniu z zabrudzeń i osuszeniu, piana poliuretanowa zostaje zaaplikowana na nawierzchnię przy użyciu specjalnej aparatury, która wytwarza odpowiednie ciśnienie. Lepka konsystencja sprawia, że piana przylega niemal do każdego podłoża. W trakcie schnięcia zwiększa ona swoją objętość i twardnieje. W efekcie otrzymujecie się szczelną i wytrzymałą powłokę ochronną, która przetrwa długie lata. Piana PUR dzieli się na dwa zasadnicze rodzaje: otwarto i zamkniętokomórkową, która jest wykorzystywana w hydroizolacji budynków.
Hydroizolacja przy użyciu piany PUR – najważniejsze zalety
Stosowanie piany poliuretanowej wiąże się z wieloma korzyściami. Poza swoim głównym zadaniem, czyli ochrona przed wodą i wilgocią, oferuje ona szereg innych zalet. Piana PUR charakteryzuje się niskim stężeniem pęcherzyków powietrza, dzięki czemu jest idealną barierą zarówno dla wody, jak i temperatury. Wysoka odporność na ściskanie umożliwia stosowanie materiału w bardzo trudnych warunkach, np. podczas wykonywania izolacji fundamentów. Metoda jest również szybka w realizacji.