Jak przygotować poddasze do ocieplenia?
Dużym wzrostem popularności w ostatnich latach cieszy się metoda docieplenia poddaszy, która wykorzystuje pianę natryskową PUR. Metoda jest bardzo skuteczna, ponieważ niweluje powstawanie mostów termicznych i w zależności od rodzaju dachu może stanowić szczelną warstwę izolacyjną. Należy pamiętać o tym, że aby izolacja była wykonana w prawidłowy sposób, musi zostać spełniony szereg warunków. W przeciwnym wypadku prace mogą zakończyć się niepowodzeniem ze względu na powstawanie pleśni lub zwykłe osunięcie się piany z powierzchni poddasza. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować je, by móc przystąpić do właściwych prac dociepleniowych.
Warunki, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem natrysku
Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, aby do realizacji docieplenia poddasza zatrudnić wykwalifikowaną firmę z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Od tego, w jaki sposób wykonawca podejdzie do realizacji, zależeć będzie poprawność wykonanego docieplenia. Kluczowe jest tutaj odpowiednie przygotowanie powierzchni, która będzie pokryta warstwą izolacyjną. Do najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, należą:
- aktualny etap budowy – aby rozpocząć prace termoizolacyjne piana natryskową, muszą być zakończone niektóre prace budowlane, takie jak: wykonanie pokrycia dachowego, montaż instalacji wentylacji okien dachowych, a także wszystkie prace mokre, czyli wylewki, tynki i podkłady podłogowe,
- sprawdzenie szczelności poszycia dachowego – zapobiegnie to gromadzeniu się wody pod warstwą izolacyjną oraz uchroni od dodatkowych kosztów związanych z ewentualną naprawą,
- pomiar wilgotności więźby dachowej – przeprowadzany za pomocą specjalnej aparatury; zaleca się, żeby wilgotność tarcicy była mniejsza niż 15%. Sucha konstrukcja więźby dachowej zapobiegnie występowaniu pleśni oraz znacznie wydłuży żywotność samego dachu.
Podczas wyboru wykonawcy warto zwrócić uwagę na to, czy ten przestrzega powyższych warunków. Pozwoli to na ocenę jakości oferowanych usług.
Rodzaje piany wykorzystywanej do docieplania poddaszy
Do termoizolacji poddaszy najczęściej stosuje się piany otwarto-komórkowe. Zawierają one pęcherzyki powietrza, umożliwiające „oddychanie”, a jednocześnie materiał ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Ze względu na skłonność do wchłaniania wilgoci, pianka PUR otwarto-komórkowa stosowana jest zazwyczaj do powierzchni pochyłych lub pionowych.
Rzadziej do ocieplenia dachu stosuje się pianę zamknięto-komórkową. Ze względu na bardzo niski poziom zawartości pęcherzyków powietrza jest ona bardzo szczelna i odporna na zgniatanie. Stosowana jest raczej do docieplania dachów płaskich lub stropów.