Jaką termoizolację zapewnia pianka PUR?
Okres wiosenno-letni to czas, w którym powinno się przeprowadzać termomodernizacje i ocieplanie budynków mieszkalnych i przemysłowych. W ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem stał się system dociepleń za pomocą piany PUR. Piana poliuretanowa to materiał, który powstaje na skutek mieszania dwóch składników. Pierwszy zawiera katalizatory, alkohole wyższego rzędu, środek powierzchniowo czynny oraz gaz spieniający. Drugi składnik zawiera mieszankę izocyjanianów. Obecnie metoda ta uważana jest za jedną z najlepszych dostępnych technik termoizolacji.
Rodzaje i charakterystyka pianki PUR
Piana poliuretanowa występuje pod dwoma postaciami, wykorzystywanymi w różnych warunkach oraz posiadającymi odmienne cechy charakterystyczne. Pierwszym rodzajem jest piana otwarto-komórkowa, która wyróżnia się zwiększoną ilością pęcherzyków powietrza w strukturze materiału. Zapewnia to odpowiednią cyrkulację powietrza oraz zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Piana PUR tego rodzaju jest bardzo elastyczna, a tym samym odporna na kruszenie i odpadanie. Świetnie będzie współgrać z elementami, które z czasem mogą zmienić swój pierwotny kształt – zalicza się do nich np. drewnianą konstrukcję dachu. Piana PUR otwarto-komórkowa nadaje się do wykonywania dociepleń poddasza oraz ścian. Piana ta charakteryzuje się również stosunkowo wysokim współczynnikiem pochłaniania wilgoci, przez co powinna być stosowana tylko wewnątrz budynku oraz na powierzchniach pochyłych lub pionowych.
Drugim rodzajem piany PUR jest piana zamknięto-komórkowa. Jej masa jest niemalże całkowicie gładka, pozbawiona pęcherzyków powietrza – a te, które w niej występują, są bardzo małych rozmiarów. Pianka PUR tego rodzaju jest bardzo sztywna i odporna na ściskanie. Dzięki swojej szczelności idealnie nadaje się jako forma izolacji fundamentów, czy instalacji wodno-kanalizacyjnych.
Przewaga piany PUR nad styropianem i wełną mineralną
W odróżnieniu od innych materiałów wykorzystywanych do dociepleń takich jak, styropian czy wełna mineralna, piana PUR posiada kilka wyróżniających ją cech. Metoda natryskowa pozwala niemalże całkowicie zniwelować powstawanie mostów termicznych, co bezpośrednio przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Piana w momencie natrysku przykleja się do każdej suchej powierzchni, co daje możliwość ocieplenia bez względu na zastosowany materiał budowlany. Dodatkowo proces nakładania jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy nawet na powierzchniach o nietypowym kształcie. Termoizolacja zapewniana przez piankę PUR jest wyjątkowo efektywna, a przy tym trwała i odporna na działanie wilgoci.