W czym pianka PUR przewyższa wełnę mineralną?
Zarówno pianka PUR, jak i wełna mineralna to materiały budowlane przeznaczone do izolacji budynków mieszkalnych, przemysłowych i innych. Dzięki właściwościom wspomnianych materiałów możliwe jest wykonanie izolacji termicznych ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku, a także dachów, stropów, czy też podłóg. Pomimo niemalejącej popularności wełny mineralnej, to pianka PUR może pochwalić się większą liczbą zalet – w tym wyjątkowo skuteczną izolacją oraz trwałością. Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się, czym jest pianka poliuretanowa i w czym przewyższa ona wełnę mineralną.
Czym jest pianka PUR i jakie są jej główne zalety?
Pianka PUR to określenie stosowane w odniesieniu do pianki poliuretanowej stosowanej w budownictwie. Materiał ten składa się z izocyjanianu i poliolu, których właściwości pozwalają na dokładne spienienie i wymieszanie masy umożliwiającej naniesienie jej na wyznaczoną powierzchnię przy pomocy metody natryskowej.
Do głównych zalet pianki PUR można zaliczyć przede wszystkim jej wysoki współczynnik przewodzenia ciepła sięgający 0,026 W/mK w przypadku piany zamknięto-komórkowej oraz 0,038 W/mK dla piany otwarto-komórkowej. Wartości te pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej izolacji, która zatrzymując ciepło wewnątrz budynku, wpłynie pośrednio na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Szczelność warstwy izolacyjnej wynika z natryskowej metody nakładania materiału, który dociera do najmniejszych szczelin, powodując ich trwałe wypełnienie.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż pianka PUR jest odporna na grzyby i pleśnie zagrażające budynkom narażonym na działanie wilgoci. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików, którzy chcieliby do minimum ograniczyć czynniki powodujące podrażnienia oraz nasilenie objawów chorobowych.
Kolejną zaletą pianki poliuretanowej jest jej ognioodporność oznaczona klasą E, która stanowi, iż materiał jest samogasnący, a przez to nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się ognia. Co istotne, podpalona pianka PUR wydziela również minimalną ilość dymu, dzięki czemu w przypadku pożaru nie powoduje ona dodatkowej uniemożliwiającej bezpieczne wydostanie się z budynku.