Charakterystyka pianki PUR zamkniętokomórkowej
Nanoszona natryskowo pianka poliuretanowa (PUR) to materiał termoizolacyjny, który wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami i parametrami termoizolacyjnymi, dlatego też coraz częściej wykorzystywany jest do ocieplania domów. Występuje w dwóch podstawowych odmianach — otwartokomórkowej i zamkniętokomórkowej. W tym wpisie przybliżymy nieco specyfikę pianki PUR zamkniętokomórkowej.
Najważniejsze cechy pianki PUR zamkniętokomórkowej
Pianka PUR zamkniętokomórkowa wyróżnia się strukturą o zamkniętych komórkach, stąd też jej nazwa. Niewielkie pęcherzyki wypełnione są gazem. Na pierwszy rzut oka materiał ten przypomina nieco gąbkę, chociaż cechuje się przy tym bardzo dużą twardością i sztywnością. To właśnie za sprawną zamkniętych cząsteczek ten rodzaj pianki zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości.
Pianka zamkniętokomórkowa to materiał o wysokim wskaźniku termoizolacji. Jest też odporna na wilgoć, więc ewentualne ryzyko spadku jakości termoizolacji jest ograniczone do minimum. To wyjątkowo wytrzymała pianka, która zapewnia skuteczną ochronę przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak mocny wiatr, niskie temperatury, deszcz. Wykazuje też odporność na ściskanie i może być stosowana w bardzo szerokim zakresie temperatur. Gęstość pianki zamkniętokomórkowej waha się od 35 do 300kg/m3, a jej struktura ma w 90% budowę zamkniętą.
Czym się różni pianka PUR zamkniętokomórkowa od otwartokomórkowej?
To podstawowe pytanie, jakie zwykle zadają Klienci. Z praktycznego punktu widzenia podstawową różnicą jest współczynnik przewodzenia ciepła, który jest znacznie lepszy w przypadku pianki zamkniętokomórkowej — wynosi λ = 0,020 – 0,022 W/m2K. Materiał ten posiada też znacznie bardziej zwartą strukturę niż pianka otwartokomórkowa, dzięki czemu lepiej sprawdza się w przypadku izolacji, które mogą być narażone na oddziaływania mechaniczne.
Jakie zastosowanie ma pianka PUR zamkniętokomórkowa?
Ze względu na swoje właściwości pianka PUR ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest przede wszystkim do izolacji natryskowych, a także do produkcji płyt warstwowych, izolacji urządzeń chłodniczych, produkcji rur preizolowanych. To skuteczny materiał do izolacji dachów płaskich, stropodachów, fundamentów, ścian, wszelkich konstrukcji stalowych, chłodni, rurociągów czy budynków inwentarskich.